Bu yüzden gri saçlarınızı koparmamalısınız:

Saç vücudumuz hakkında çok şey söyler ama aynı zamanda dış faktörlerin bizi nasıl etkilediğini de gösterir. Her saç, folikülün kendi pigment hücrelerini içeren bir saç folikülü ile sınırlanmıştır. Bu pigment hücreleri, yeni büyüme sürecinde saça yeni bir renk veren bir kimyasal olan melanin’ sürekli üretme sorumluluğunu üstlenir.

Melanin cildinizin koyu mu açık mı olduğunu belirleyen temel faktördür. Aynı şekilde saçınızın ne kadar koyu veya açık olması gerektiğine de karar verir. Yaşlandıkça daha fazla folikül pigment hücresi ölür. Artık saç folikülünde daha az pigment hücresi bulunduğundan, melanin eksikliğinden dolayı saç daha açık veya tamamen şeffaf hale gelir. Bu saçınızı griye çeviren işlemdir.

Saç kökü sadece tek bir saç telini çevrelediğinden, beyaz bir saç alındıktan sonra yerinde birden fazla saç kalmayacaktır. Çoğu zaman aynı yerde yalnızca bir saçın çıktığını göreceksiniz. Ayrıca çevredeki kıllar, kendi kıl kökleri pigment hücrelerini kaybedene kadar pek etkilenmezler. Çoğu durumda yeni saç önceki saçlar gibi gri olacaktır. Yeni saçın öncekinden daha koyu olması gibi nadir bir ihtimal olsa da, griler genellikle normal saçlardan daha kaba bir dokuya sahiptir ve soluk bir renge sahip olması beklenir.

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak kolay değildir. Her bayan şık bir görünüme, güzel ve gür bir yeleye sahip olmayı hayal eder…

Bir folikülden yalnızca bir saç çıkar. Ayrıca bildiğimiz gibi beyaz saç folikülü artık aktif folikül hücrelerini barındırmaz, artık pigment üretmez ve bu nedenle saçınız yeniden uzadıktan sonra beyaz kalacaktır.

Erken grileşme ve beyaz saçlarla baş etmek için şiddet içeren eylem önerilmez. Gri veya beyaz saçları gidermeye yönelik bu yaklaşım, saç derinize zarar verecektir. Genellikle saç derinizden bir miktar gri saç kopardıktan sonra yeniden uzamasını beklersiniz. Ancak kafanızdaki gri saçları aynı folikülden çekip almaya devam ederseniz, ciddi yara izi ve kalıcı hasara yol açacaktır. Bu, folikülün etrafındaki hücrelerin öleceği ve bunun da küçülmesine neden olacağı anlamına gelir. Bu nedenle saç üreme fonksiyonunu sürdüremeyecektir. Sağlıklı ve parlak saçları korumak söz konusu olduğunda yapabileceğiniz birkaç şey var.

Kafanızın çok geniş bölgelerinde beyaz saçlarınız varsa ve daha iyi bir görünüm için hızlı bir çözüm olarak sıklıkla bunları yolmaya başvuruyorsanız, durum görünüşünüz için korkunç bir hal alacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x